Hakkımızda

Prof. Dr. Özden Şükran ÜNERİ

1969 yılında Ankara’da doğdum. İlkokul, ortaokul ve liseyi Ankara’da bitirdim. Lisans eğitimimi Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde, uzmanlık eğitimimi ise Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamladım. Uzman olarak Ankara Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi, Ankara Dr Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde çalıştım. 2010 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından açılan sınavı kazanarak, İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniğinde “Kurucu Şef” olarak çalışmaya başladım. 2012 yılında girdiğim doçentlik sınavında başarılı olarak “Doçent” unvanını aldım. Aynı yıl psikodrama eğitimimi de tamamladım ve “Psikodramatist” ünvanını almaya hak kazandım. 2013 yılında Ankara’ya dönerek Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Hastanesi Çocuk Psikiyatrisi Kliniği’nde “İdari ve Klinik Sorumlusu” olarak çalışmaya başladım. 2017 yılında ise Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalında “Öğretim Üyesi” olarak atandım. Aynı yıl Dr Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitü’sünde devam etmekte olan eğitici eğitimimi tamamlayarak “Psikodrama Eğiticisi” olma hakkı kazandım. 2018 yılında “Profesör” oldum. 2020 yılında ise Anabilim Dalı Başkanlığı’nı yürütmekte olduğum Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalından emekli oldum. Klinik değerlendirme ve çalışmalarımı ise Ankara Çukurambar mahallesinde olan muayenehanemde sürdürüyorum.

Çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında ilgi duyduğum alanlar Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu, Özgül Öğrenme Bozuklukları, Anksiyete Bozuklukları, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Otizm Spektrum Bozuklukları, Bebek Ruh Sağlığı, Ergenlik Dönemi Sorunları, Yaşam Kalitesi, Grup ve Bireysel Psikoterapi Uygulamaları olarak özetlenebilir.

Akademik yayınlarıma bu linkten ulaşılabilir.

Psikoterapi Alanında Almış Olduğum Eğitim ve Sertifikalarım:

Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü'nden psikodrama eğitimi aldım ve 2012 yılında tezimi tamamlayarak "Psikodramatist" ünvanını aldım. Daha sonra eğitici adayı olarak seçildim ve eğitmen olarak psikodrama eğitim gruplarında görev yaptım, 2017 yılında da Psikodrama Eğiticisi ünvanını almaya hak kazandım.

Mindfulness Institute tarafından düzenlenen ve Prof Dr Zümra Aycan tarafından yürütülen “Mindfulness Temelli Stres Azaltma (MBSR)” eğitimini tamamladım.

Bilişsel Davranışçı Psikoterapiler Derneği tarafından düzenlenmiş olan “Bilişsel Davranışçı Terapi” ve “Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi” eğitimlerini aldım.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından açılan ve Prof Dr Hürol Fışıloğlu tarafından yürütülen "Aile ve Evlilik Terapisi" eğitimini aldım.

Halime Odağ Vakfı tarafından düzenlenen “Oyun Terapileri”nin de aralarında bulunduğu Prof Dr Bahar Gökler, Prof Dr Ayşen Baykara, Doç Dr Celal Odağ önderliklerinde yürütülen psikodinamik terapi tekniklerine yönelik eğitimlere katıldım.